Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70 | Νίκη μετά από «θρίλερ» για το 1-0 στους τελικούς της Basket League

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 73-70 του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Basket League, παίρνοντας προβάδισμα τίτλου με 1-0 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Παρότι βρέθηκε αρκετές φορές με διψήφια διαφορά, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να μείνει μέχρι τέλους στο ματς και μάλιστα έμεινε και πίσω στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στις λεπτομέρειες οι Πειραιώτες ήταν όμως καλύτεροι στο φινάλε και “κράτησαν” την έδρα τους στον πρώτο τελικό της Basket League. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησε έτσι και το νικηφόρο σερί της σε 14-0 επί των “πρασίνων” και θα πάει πλέον στο ΟΑΚΑ για το δεύτερο παιχνίδι, ψάχνοντας τη δεύτερη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του έδειξε τις… δυνάμεις του στο πρώτο ματς και θα “παλέψει” για την ισοφάριση στην έδρα του.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο 10λεπτο του αγώνα και προηγήθηκε με 10-0, έχοντας εξαιρετική εικόνα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Με τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι ασταμάτητος μάλιστα και να φθάνει τους 16 πόντους σε αυτό το διάστημα, οι Πειραιώτες διατήρησαν εύκολα τη διψήφια διαφορά. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του βρήκε σκορ μόνο από το τρίποντο, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο -12 (26-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός “κόλλησε” στην επίθεση, με τον Βεζένκοφ στον πάγκο και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει τη διαφορά. Οι “πράσινοι” είχαν επιμέρους σκορ 19-15 και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα του Σλούκα για να διατηρηθούν οι Πειραιώτες στο +8 του ημιχρόνου (41-33).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Γκουντάιτις να του δίνει συνεχόμενους πόντους στην επίθεση, έκανε ντέρμπι το ματς, μειώνοντας ακόμη και στον πόντο, 41-40. Ο Βεζένκοφ “ξεκόλλησε” όμως και πάλι τον Ολυμπιακό, με τον Γουόκαπ να παίρνει τη… σκυτάλη για να οδηγήσει την ομάδα του σε δικό της σερί, που έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο. Στο 30′ έτσι, το σκορ ήταν 61-48.

Οι “πράσινοι” δεν τα παράτησαν όμως και με μεγάλα σουτ από Πονίτκα και Γκριγκόνις, μετέτρεψαν σε “θρίλερ” το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα με 66-65. Ο Ολυμπιακός βρήκε όμως τις λύσεις στις τελευταίες επιθέσεις και με ψυχραιμία στις βολές κατάφερε να φθάσει στη νίκη με 73-70. Έκανε έτσι και το 1-0 στους τελικούς της Basket League, με το επόμενο παιχνίδι να είναι την Πέμπτη 8 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70

Τα στατιστικά των παικτών:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΠΗΓΗ: NEWSIT

Κάντε εγγραφή και ενημερωθείτε πρώτοι για όλα τα γεγονότα στην Ελλάδα και τον Κόσμο.